Kinezi hakovali telefone Trampovog izbornog štaba: FBI otvorio istragu
FBI je obavešten o dokazima da su dvojici visokih zvaničnika jednog od izbornih štabova hakovani ajfoni. Izvori kažu da agencija istražuje mogućnost da je za napad odgovorna hakerska grupa iz Kine.
FBI istražuje da li je Kina koristila svoj pristup američkim telekomunikacionim mrežama kako bi upala u mobilne uređaje zaposlenih u jednom predizbornom štabu u SAD-u. To je izjavio stručnjak za sajber bezbednost koji radi na zaštiti uređaja visokih zvaničnika.
Roki Kol, osnivač startapa iVerify za sigurnost mobilnih uređaja, za Forbes kaže kako je softver njegove kompanije otkrio anomalije na dva ajfona koji pripadaju visoko rangiranim zaposlenima u jednom od štabova. Nije želeo da otkrije čiji je štab.
Kol je bivši analitičar američke Nacionalne agencije za sigurnost (NSA), a radio je i za Gugl. Kaže kako je iVerify otkrio da su postavke na mobilnim telefonima bile izmenjene “na neprirodan način”. Ranije su postavke na isti način menjali zlonamerni programi koje su razvijale vladine hakerske grupe, kaže. “To ne znači da su uređaji sigurno kompromitovani. Ali, kad uz ove informacije uzmemo u obzir ko su bili vlasnici uređaja i vreme u kojem se sve odvijalo, postaje nužno sprovesti istragu. Ona traje”, rekao je Kol za Forbes.
Hakeri rade u ime kineske državne službe bezbednost?
FBI je Kolu potvrdio kako je jedan od pogođenih uređaja pripadao meti kineske grupe za sajber špijunažu pod imenom Salt Typhoon. Izveštaji u Vol Strit Žurnalu kažu kako je ta grupa napala nekoliko telekomunikacionih divova, među kojima su i AT&T i Verajzon. Veruje se kako Salt Typhoon radi u ime kineske državne službe bezbednosti.
Vol Strit Žurnal poziva se na nekoliko izvora upoznatih sa situacijom. Oni tvrde kako su meta napadača bile komunikacije predsednika Trampa, njegovog potpredsedničkog kandidata Džej Di Vensa i pojedinaca koji su radili u štabu potpredsednice Kamale Haris. Nijedan od štabova nije odgovorio na upite za komentar.
“Vreme u kojem su se ove anomalije događale poklapa se s aktivnostima Salt Typhoona unutar mreže Verajzona”, kaže Kol. “Moramo pretpostaviti da Kina u svojim aktivnostima unutar infrastrukture Verajzona neće stati tek na prisluškivanju telefonskih poziva. To je atraktivna pozicija za dalje iskorišćavanje bliskih mreža i uređaja. Upravo zato traje istraga kako bi se saznalo je li zaista došlo do kompromitovanja tih uređaja”.
Njegova kompanija ima zadatak da zaštiti uređaje zvaničnika, a sarađuje i s nestranačkim neprofitnim udruženjem pod imenom Defending Digital Campaigns. To udruženje kandidatima i njihovim zaposlenima pruža pristup besplatnim alatim za sajber bezbednost.
Ambasador odbacuje optužbe
Ako FBI zaista utvrdi kako je hakovan ajfon kandidata ili nekog u njihovom štabu, to bi bio veliki problem. Upad u pametni telefon omogućuje širi pristup informacijama o meti u poređenju s nivoom kompromitacije putem telekomunikacionih mreža. Ti zlonamerni programi mogli bi da imaju pristup mikrofonu, pozivima i porukama uređaja. Takođe i šifrovanoj komunikaciji i privatnim podacima sačuvanim u aplikacijama za zdravlje i ljubavni život.
Iz Epla nisu želeli da komentarišu, a ni Verajzon ni FBI nisu odgovorili na upite.
Liu Pengju, portparol kineskog ambasadora u Vašingtonu, negira da Kina stoji iza napada na SAD i kaže kako zemlja “nije imala nikakve namere da se meša u američke izbore, niti će to činiti”.
Dodao je: “SAD je poslednjih godina prikupio i počeo da širi čitav niz dezinformacija o takozvanim kineskim hakerskim pretnjama. Takve optužbe sadrže zlonamerne spekulacije protiv Kine i Kina im se čvrsto protivi”.
‘Kina se priprema za rat, a mi?’
Američki zvaničnici i sajber stručnjaci veruju da je Kina velika sajber pretnja SAD-u. Kris Krebs, bivši šef američke Agencije za sajber i sigurnost infrastrukture (CISA) pri američkom Ministarstvu nacionalne bezbednosti, kaže kako bi Kina za Trampovu administraciju trebalo da bude najveći prioritet. U novembru 2020, Tramp je Krebsa otpustio putem Tvitera nakon što je ovaj izjavio kako su izbori te godine bili legitimni i kako na ishod nisu uticali spoljni faktori.
“Ako uzmemo u obzir sve agresivnije ponašanje Kine u nekoliko oblasti, Trampova administracija moraće od prvog dana da krene u borbu protiv nedavno zabeleženog porasta sajber aktivnosti”, upozorio je Krebs. “Takođe će morati da nastavi da razmišlja o ofanzivnim sajber opcijama… ulozi su kristalno jasni: Kina se priprema za rat, a mi?”.
Tomas Bruster, novinar Forbes