Kovid vakcine Fajzera i Moderne nisu povezane sa manama kod beba čije su majke vakcinisane

Vesti Forbes 3. jul 2024. 07:00
featured image

3. jul 2024. 07:00

Nema dokaza o velikim urođenim manama kod beba, koje su rodile majke vakcinisane protiv kovid-19 tokom prvog tromesečja trudnoće, prema novom istraživanju objavljenom u časopisu JAMA Pediatrics, što ukazuje na bezbednost vakcinacije tokom trudnoće uprkos sve brojnijim dokazima o ozbiljnim zdravstvenim rizicima koje infekcije mogu izazvati kod majki i beba.

Izloženost Fajzerovim i Moderninim mRNA kovid vakcinama tokom prvog tromesečja trudnoće nije bila „povezana sa povećanim rizikom“ od većih mana pri rođenju uključujući probleme sa očima, ušima, neuralnom cevi, bubrezima, respiratornim sistemom i mišićno-skeletnim sistemom, prema tvrdnjama tima istraživača iz celih Sjedinjenih Američkih Država.

Nalazi su dobijeni analizom podataka o zdravstvenoj zaštiti koji pokrivaju više od 42.000 trudnoća između početka marta 2021. i kraja januara 2022. godine, a koji su bili registrovani u bazi Vaccine Safety Datalink iz osam zdravstvenih sistema u Kaliforniji, Oregonu, Vašingtonu, Koloradu, Minesoti i Viskonsinu.

REUTERS/Yves Herman

Skoro petina trudnica, oko 7.600, primila je dozu mRNA kovid vakcine tokom prvog tromesečja – jednog od najranjivijih perioda trudnoće kada je reč o štetnoj izloženosti i urođenim manama – rekli su istraživači, dok 19.000 nije primilo vakcinu pre ili tokom trudnoće, a 13.500 je dobilo dozu u drugom ili trećem tromesečju, ali ne u prvom.

Istraživači su rekli da njihovi nalazi ne ukazuju na povećan rizik od pojavljivanja velikih strukturnih urođenih mana nakon vakcinacije u prvom tromesečju, dodajući da su ovi rezultati u skladu sa nekoliko drugih studija iz Škotske i Izraela koje su sveobuhvatno procenjivale povezanost između vakcinacije majki i urođenih mana kod beba.

Nalazi, koji pokrivaju samo Pajzerove i Modernine vakcine, „trebalo bi da pruže utehu trudnicama i njihovim akušerima“, rekli su istraživači.

Istraživači i zvaničnici su očekivano veoma oprezni kada je reč o davanju novoodobrenih zdravstvenih proizvoda trudnicama zbog rizika za roditelja i dete. Ovo je posebno tačno u ranoj trudnoći, kada su rizici od izloženosti potencijalnim opasnostima veći i za novije tehnologije, poput mRNA vakcina, koje su manje proučavane u populaciji u poređenju sa etabliranijim proizvodima, a proizvođači lekova rutinski isključuju trudnice iz ispitivanja zbog sigurnosnih razloga.

Ovaj oprez je bio potpuno izražen tokom ranih faza uvođenja vakcine tokom pandemije kovid-19, kada su vakcine bile nove i manje se znalo o virusu i rizicima koji predstavlja za trudnice i bebe. Tada je bilo malo ili nimalo podataka o vakcinaciji kod trudnica i stručnjaci i vodeće zdravstvene agencije širom sveta, uključujući Svetsku zdravstvenu organizaciju, bili su podeljeni oko načina na koji treba postupati, ponekad odvraćajući, a ponekad podstičući trudnice da se vakcinišu.

Stručnjaci i vodeće zdravstvene vlasti sada naširoko podstiču trudnice da se vakcinišu bez odlaganja i postoji sve veći broj dokaza koji naglašavaju ozbiljne zdravstvene rizike od kovid infekcija za majku i bebu, uključujući respiratorne probleme, prevremeni porođaj, mrtvorođenče i neurološke i razvojne probleme. Istraživanja takođe sugerišu da vakcinacija majke može zaštititi bebu u prvih šest meseci života nakon rođenja.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju vakcinaciju u bilo kojem trenutku trudnoće i kažu da studije iz celog sveta koje uključuju stotine hiljada ljudi pokazuju da je vakcinacija i pre i tokom trudnoće sigurna i efikasna i korisna za „i trudnicu i bebu“. mRNA vakcine smanjuju rizik od teških bolesti i drugih zdravstvenih efekata kovida tokom trudnoće, kažu u CDC, kao i da pomažu u izgradnji zaštitnih antitela koja mogu zaštititi bebu. Agencija naglašava da „koristi od primanja vakcine prevazilaze sve potencijalne rizike vakcinacije tokom trudnoće“.

REUTERS/Dado Ruvic

Podaci o nuspojavama, posebno retkim, mogu potrajati dok se ne pojave i teško ih je zabeležiti na relativno malim uzorcima kao što su trudnice. Istraživači su rekli da njihovi nalazi razmatraju samo pojedinačne porođaje, kao i trudnoće koje su završene živim rođenjem, što bi prirodno isključilo sve mane koje rezultiraju mrtvorođenjem ili sličnim ishodom, jer ti podaci nisu zabeleženi u dostupnoj bazi podataka. Neki drugi problemi mogu se pojaviti kasnije, priznali su istraživači, i iako su mogli da procene mane samo do četiri meseca od rođenja, rekli su da je ovaj vremenski okvir ranije imao solidnu prediktivnu vrednost.

Robert Hart, novinar Forbes