Milijarderi, uključujući Maska, protive se carinama: Glupo, pogrešno, neuko, arogantno…

Milijarderi koji podržavaju predsednika Donalda Trampa, uključujući Ilona Maska, oglasili su se proteklih dana dok su Trampove sveobuhvatne carine uzdrmale globalna tržišta. Izrazili su zabrinutost zbog tih mera i njihovog verovatnog uticaja na ekonomiju.
Ilon Mask
Direktor Tesle podelio je u ponedeljak ujutro video snimak ekonomiste Miltona Fridmana kako zagovara slobodnu trgovinu i koristi od uvoza dobara. Prema pisanju Vašington Posta, Mask je lično lobirao kod Trampa da ne uvodi carine. Takođe se sukobio sa Trampovim glavnim trgovinskim savetnikom Piterom Navarom, koji je pohvalio carine. Nedavno je rekao da je Navaro „idiot“ koji je „gluplji od džaka cigli“.
Ken Grifin
Osnivač kompanije Citadel i veliki donator Republikanske stranke izjavio je da su Trampove carine „ogromna politička greška“. Blumberg je izvestio da je ohrabrio prisutne da lobiraju kod Trampa da odustane od carina. Rekao je da je „zaista uplašen da će [SAD] prepustiti svoju ulogu lidera slobodnog sveta“.
Džejmi Dajmon
Direktor Džej Pi Morgan Čejsa objavio je svoje godišnje pismo akcionarima u kojem je izrazio zabrinutost zbog Trampovih carina. Rekao je da, iako postoji nekoliko „legitimnih razloga“ za njihovo uvođenje, one će verovatno „povećati inflaciju i navesti mnoge da veruju da je recesija sve verovatnija“. Izrazio je zabrinutost zbog neizvesnosti u vezi s carinama i njihovog uticaja na dugoročne ekonomske saveze SAD-a.
Bil Ejkman
Ovaj hedž fond menadžer je dugogodišnji Trampov pristalica. Ipak je izrazio zabrinutost zbog predsednikovih carina, kritikovao Trampovog ministra trgovine Hauarda Lutnika i način na koji je administracija izračunala carine. Juče je pozvao Belu kuću da uvede pauzu od 30, 60 ili 90 dana kako bi se omogućilo da se pregovori završe bez velike globalne ekonomske krize koja bi naštetila najranjivijim kompanijama i građanima.
Danijel Leb
Iako je Leb u februaru rekao da Trampove početne carine na Meksiko i Kanadu neće naškoditi tržištu akcija, kritikovao je širu politiku carina. Sada je podelio objavu u kojoj se navodi da je haos na tržištu „u glavi jedne osobe koja može promeniti mišljenje u bilo kom trenutku“. Napisao je i „Upravo tako“ kao komentar na kritike Ken Grifina i senatora Teda Kruza iz Teksasa.

Leri Fink
Direktor Blekroka rekao je na Ekonomskom klubu Njujorka da „ekonomija slabi dok govorimo“. Kao i da bi tržište moglo pasti još 20% zbog Trampovih carina, izveštava CNBC. Fink je sugerisao da su SAD „verovatno već u recesiji“. Ipak je izrazio određeni optimizam u pogledu dugoročnog izgleda ekonomije. Rekao je: „Na duže staze, ovo je zapravo više prilika za kupovinu nego za prodaju“ i „vitalnost SAD će opstati“.
Džo Lonsdejl
Suosnivač Palantira napisao je na mreži X da ima određene rezerve prema carinama, iako razume odakle „neka“ logika Trampove administracije dolazi. Podelio je i objavu osnivača kompanije Viahart, Moltona Harta, u kojoj Hart tvrdi da su „carine loše strukturirane“ jer oporezuju gotove proizvode i komponente po istoj stopi, što „odražava mnoge moje ključne brige o tome kako bi carine mogle biti bolje primenjene“.
Ken Langon
Suosnivač kompanije Home Depot i veliki donator Republikanske stranke rekao je za Fajnenšel Tajms da veruje da je Tramp „dobio loše savete od svojih savetnika o trgovinskoj situaciji“. Kritikovao je način izračunavanja carina. „Ne razumem tu jebenu formulu“. Dodao je da bi bilo „mnogo izvodljivije i svakako konstruktivnije“ da je administracija uvela osnovne carine od 10% pre početka pregovora.
Rej Dalio
Dalio, koji vodi najveći hedž fond na svetu Bridgewater Associates, napisao je da carine proizilaze iz šireg „raspada glavnih monetarnih, političkih i geopolitičkih poredaka“. Ipak je izrazio zabrinutost zbog njihove „praktičnosti“. Rekao je juče za CNBC da, iako se „slaže s problemom“ koji carine pokušavaju da reše, „veoma je zabrinut zbog rešenja“.
Stenli Drakenmiler
Dugogodišnji menadžer hedž fonda izrazio je izvestan optimizam u vezi s carinama u intervjuu za CNBC. Nazvao ih je „manjim od dva zla“ u poređenju sa porezom na prihod. Jedan neverifikovani nalog na društvenim mrežama za koji se veruje da pripada Drakenmileru reagovao je na snimak intervjua rekavši da on „ne podržava carine veće od 10%“.
Ken Fišer
Predsednik kompanije Fisher Investments napao je Trampove carine. Napisao je na mreži X da je plan carina „glup, pogrešan, arogantno ekstreman, neuk u trgovinskom smislu i rešava problem koji zapravo ne postoji pogrešnim sredstvima“, predviđajući da će „nestati i propasti“.
Velika brojka
Više od 10 milijardi dolara su izgubili Trampovih 10 najbogatijih donatora na berzi samo u četvrtak. Tada su akcije oštro pale neposredno nakon objave o carinama. To je samo deo od ukupno 270 milijardi dolara koji su izgubili svetski milijarderi tog dana, prema proceni Forbes. Među njima su najteže pogođeni bili direktor Mete Mark Zakerberg, šef Amazona Džef Bezos, osnivač Orakla Leri Elison i Ilon Mask.