Na početak jednog od najvećih suđenja u istoriji Slovenije nisu došli ni tužilac ni tuženi

Propalo je ročište za poravnanje između Adria ervejza i dva člana poslednjeg rukovodstva kompanije pre uvođenja stečaja. Suđenje počinje sredinom jula.
U Okružnom sudu u Kranjskoj održano je poravnanje i pripremno ročište povodom odštetnog zahteva Adria ervejza u stečaju od 78 miliona evra protiv poslednjih direktora kompanije.
Predmet je počeo na sudu pokušajem poravnanja, ali se advokati tužioca i tuženih nisu nagodili. Na ročištu nisu bili ni tužilac, stečajni upravnik Adrije Janez Pustatičnik, kao ni tuženi Arne Šuster i Holger Kovarš, koji su vodili kompaniju pre njene propasti kada je vlasnik bio nemački fond 4K Invest.
Sud je prvo ročište za glavni pretres zakazao za 12. jul, prenosi STA.
Šta su rekla dvojica advokata?
„Tužilac smatra da rukovodstvo nije izvršilo poslove koje je trebalo da uradi u vremenu pre otvaranja stečajnog postupka, već je naprotiv izvršilo određene radnje za koje stečajni upravnik smatra da nisu smeli i da su oštetili poverioce. Zbog toga je i podneta tužba“, objasnio je novinarima advokat Blaž Štrumpfl, koji zastupa tužioca, prenosi STA.
Tuženi odbacuje navode stečajnog upravnika i tvrdi da nije bilo zabranjenih ili propuštenih radnji. Okrivljenog je danas u sudu zastupao advokat Borut Leskovec, koji nije želeo da daje izjave za medije.
Jedan od najvećih odštetnih zahteva
Prema navodima u redovnim izveštajima, Pustatičnik je pre izvesnog vremena u stečajnom postupku angažovao advokatsku kancelariju koja je sudskom revizijom utvrdila potencijalnu štetu, a potom 2022. godine podnela tužbu po članu 42. Zakona o finansijskom poslovanju, stečajnom postupku i prinudnom raskidu (ZFPPIPP). Ovaj član se bavi deliktnom odgovornošću uprave kada je društvo nelikvidno, a uprava ne deluje.
To je i jedan od najvećih odštetnih zahteva u istoriji Slovenije.
Među optuženima su, pored Šustera i Kovarša, i drugi menadžeri Adrije posle 2016. godine, ali ovog puta ročište je najavljeno samo za prozvane. Šuster i Kovarš su takođe bili partneri u finansijskom fondu 4K Invest koji je kupio Adriju od države, a samim tim, kako se razume, i odgovorni za lavovski deo štete koja je rezultirala bankrotom prevoznika u oktobru 2019.
Zašto 78 miliona evra?
Poverioci Adrija ervejza do sada su dobili ukupno 5,5 miliona evra. Dug prema običnim poveriocima iznosi još 62 miliona evra, prioritetnim poveriocima 14,1 milion evra, a ostalim poveriocima (sa kamatama) 6,8 miliona evra. Stečajni upravnik je očigledno procenio da bi konačna razlika između potraživanja poverilaca i otplate bila 78 miliona evra.
Otvorena pitanja
Tročlano sudsko veće, na čelu sa sudijom Jasnom Levc Uršič, pozvalo je na današnjem pripremnom ročištu obe strane da u roku od 30 dana izvedu dodatne dokaze.
Dakle, tužilac mora, između ostalog, da odredi vreme kada svaki od tuženih treba da preduzme mere po Zakonu o stečaju. Optuženi moraju da pruže dokaze o preduzetim merama.
Ročište za glavni pretres je 12. jula. Sud još nije mogao da proceni koliko će ročišta biti neophodno, a zakazano je saslušanje dvojice optuženih tokom suđenja, prenosi STA.
Andreja Lončar, novinarka Forbes Slovenija