Na snazi sporazum s Kinom, veći uvoz automobila i baterija u Srbiju

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom danas je stupio na snagu, a cilj je omogućavanje preferencijalnog pristupa kineskom tržištu za proizvode srpskog porekla.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva trgovine, to će dovesti do povećanja izvoza, proširenja investicionih i proizvodnih kapaciteta u Srbiji i povećanja konkurentnosti i sveukupne privredne aktivnosti.
Povlašćeni pristup tržištu od preko 1,4 milijarde stanovnika stavlja kompanije iz Srbije u mnogo bolji položaj u odnosu na kompanije iz Evrope i okruženja, navodi se na sajtu.
Sporazum se odnosi na oko 20.000 artikla i bez carina će odmah moći da se izvozi oko 60 odsto proizvoda.
Za pojedine proizvode carine će se ukidati postepeno na pet i 10 godina.
Za proizvode koji su na listi onih za koje carina treba da bude ukinuta za pet godina, ona će se ukidati postepeno – po 20 odsto godišnje, a za one koji će postati bescarinska roba za 10 godina, carina će se ukidati za po 10 odsto godišnje.
Prema ranijim navodima ministra trgovine Tomislava Momirovića, pratiće se uvoz iz Kine, a strateška roba biće zaštićena i to pre svega poljoprivredni proizvodi.
On je naglasio da Srbija sada ima izvoz od 1,3 milijarde dolara u Kinu i da je to već snažan rast na koji se domaći privrednici nadovezuju.
Ambasador Kine Li Ming izajvio je za današnje izdanje lista Politika da će Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine stvoriti povoljnije, pogodnije, transparentnije i stabilnije poslovno okruženje za preduzeća u Kini i Srbiji i dati novi zamah izgradnji zajednice Kine i Srbije sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.
On je ukazao da je Srbija nastupala kao počasni gost na kineskom međunarodnom sajmu uvoza i da mu je rečeno da očekuju da će se „više srpskih proizvoda pojaviti na policama kineskih radnji i na trpezama ljudi nakon stupanja na snagu Sporazuma“.
Ambasador Li Ming istakao je da se očekuje da će se nakon stupanja sporazuma na snagu kineski izvoz automobila, fotonaponskih modula, litijumskih baterija, telekomunikacione opreme, mašina i drugih proizvoda u Srbiji dodatno proširiti, dok se očekuje da Srbija tamo izvozi vina, meso, mlečne proizvode, voće i orašaste plodove.
Fonet