Najbolje finansirani evropski startap proglasio bankrot: Dobili 15 milijardi dolara, ostalo im 30 miliona i dugovi

Vesti Forbes Srbija 22. nov 2024. 15:37
featured image

22. nov 2024. 15:37

Nekada je bio velika nada industrije baterija, a sada je švedski startap Nortvolt podneo zahtev u SAD za zaštitu od poverilaca. Generalni direktor Peter Karlson podneo je ostavku na tu funkciju. Time je preuzeo odgovornost za dramatični kolaps.

Tokom godina prikupili su finansiranje u vrednosti od 15 milijardi dolara, najviše od investitora i vlada. Sada imaju samo 30 miliona dolara u gotovini. To im je dovoljno da posluju – nedelju dana. Ostao im je i dug od 5,8 milijadi dolara, prenosi Fajnenšel Tajms.

Koliko je nedostajalo da prežive

Zakon SAD ih sada štiti od prinudne naplate poverilaca kako bi pokušali da se oporave. Tokom perioda zaštite mogu da pokušaju sa reorganizacijom i ispune obaveze prema dobavljačima i kupcima.

Karlson je rekao da je Nortvoltu nedostajalo 1-1,2 milijarde dolara da bi nastavio da radi.

Nortvolt
REUTERS/Helena Soderpalm

Odlazeći direktor je osnovao startap 2016. Nekada je radio u Teslu. Cilj sa Nortvoltom bio mu je da se pozicionira u Evropi, kao odogvor na konkurenciju proizvođača baterija iz Azije kao što su CATL i BYD, korejski LG i Samsung i japanski Panasonik.

Porudžbine vredne 50 milijardi dolara imali su od Folksvagena, BMV-a, Skanije i Poršea, a ove kompanije su bile i investitori u startap. U Nortvolt su ulagali i Blekrok i Goldman Saks.

Da bi nastavili normalno da posluju, traže jednog ili više investitora koji će obezbediti finansiranje.

Loše upravljanje, veliki troškovi

Zaposleni u Nortvoltu rekli su za Fajnenšel Tajms da su uzroci pada loše upravljanje, velika potrošnja i slabi bezbednosni standardi, kao i prevelika zavisnost od kineske opreme.

FT pominje i da je nekoliko investitora pritiskalo Karlson da odstupi sa mesta prvog čoveka startapa.

Karlson je ranije rekao medijima da smatra da je ranije trebalo da „povuče kočnicu“ kada je reč o planovima širenja kako bi se osnovni biznis razvio kako treba. Rekao je i da je bilo „kamenčića u mašini“.

Rekao je i da im je od najvećeg suvlasnika, Folksvagena (koji ima 21 odsto udela) poručeno da ne mogu više da ih finansiraju. Njihova jedina fabrika u Švedskoj se mučila sa proizvodnjom. S druge strane, bankrot neće uticati na planove za izgradnju fabrika u Nemačkoj i Kanadi jer su dobile značajne subvencije tamošnjih vlada.

Nortvolt
Northvolt/Handout via REUTERS

Karlson će ostati u bordu direktora kompanije kao viši savetnik. On je jedan od najvećih akcionara kompanije.