Orakl izbio u prvi plan za preuzimanje Tiktoka

Vesti Forbes 17. mar 2025. 07:00
featured image

17. mar 2025. 07:00

Naredba predsednika Donalda Trampa o pauziranju američke zabrane Tiktoka ističe za nekoliko nedelja. A još uvek nije jasno kako će vlada sarađivati s privatnim kompanijama i kineskom vladom kako bi aplikacija ostala dostupna. Međutim, izveštaji sugerišu da bi softverski gigant Orakl mogao preuzeti vodeću ulogu u potencijalnom dogovoru o Tiktoku.

Tramp je prvog dana predsedničkog mandata izdao izvršnu naredbu kojom je privremeno pauzirao saveznu zabranu Tiktoka, nakon što su zakonodavci ograničili mogućnost hostovanja aplikacije u SAD-u, osim ako kineska matična kompanija Bajtdens ne proda platformu.

Ta pauza ističe 5. aprila, a konačni dogovor o budućem funkcionisanju aplikacije u SAD-u još nije postignut.

Pregovori sa četiri grupe

Potpredsednik Džej Di Vens, koji navodno predvodi pregovore administracije o Tiktoku, rekao je za NBC Njuz u petak da će „gotovo sigurno biti postignut dogovor na visokom nivou“ do 5. aprila, „koji će, mislim, zadovoljiti naše nacionalne bezbednosne zabrinutosti. I omogućiti postojanje posebnog američkog Tiktok preduzeća“.

Tramp je 10. marta izjavio da njegova administracija „pregovara sa četiri različite grupe“ o mogućem dogovoru oko Tiktoka. Nije precizirao o kojim grupama je reč. Međutim, izveštaji Politika i The Information sugerišu da je Orakl vodeći kandidat za preuzimanje američkih operacija Tiktoka.

Detalji konačnog dogovora o Tiktoku još nisu poznati. Pozivajući se na anonimne izvore, Politiko je u nedelju izvestio da Bela kuća pregovara s Oraklom o dogovoru koji bi toj kompaniji dao nadzor nad podacima korisnika Tiktoka u SAD-u. I poverio joj zadatak da te informacije zaštiti od kineske vlade. Taj dogovor bi, prema navodima Politika, omogućio Bajtdensu da zadrži svoj algoritam, koji kontroliše prikazivanje sadržaja korisnicima Tiktoka.

Orakl
REUTERS/Brendan McDermid

Ko je još u igri

To je izazvalo zabrinutost oko toga koliko će novi dogovor zaista rešiti nacionalne bezbednosne probleme zakonodavaca u vezi s kineskim vlasništvom Bajtdensa. To je i bio osnovni razlog za zabranu Tiktoka. Izvori citirani u Politiku sugerišu da bi dogovor mogao imati slabosti koje bi Kini omogućile pristup Tiktok podacima. Bajtdens bi i dalje bio uključen u poslovanje. (Tiktok je više puta negirao bilo kakve nepravilnosti ili povezanost s kineskom vladom.)

Iako je Orakl do sada navodno postao glavni kandidat, u opticaju su i druge strane koje bi mogle preuzeti Tiktokove operacije u SAD-u. Među zainteresovanima koji su javno iskazali interesovanje za Tiktok nalaze se kompanija za veštačku inteligenciju Perpleksiti AI. Tu su i bivši ministar finansija Stiven Mnučin, kao i dva investitorska konzorcijuma koje predvode milijarder Frenk Mekort i osnivač Employer.com Džesi Tinsli. Tramp je u januaru takođe rekao novinarima da je Majkrosoft jedna od kompanija zainteresovanih za dogovor oko Tiktoka.

Privrednik iz Vajominga Rid Rasner, izvršni direktor Omnivest Financial-a, ranije ovog meseca rekao za NBC Njuz da je dao ponudu Trampovoj administraciji, tvrdeći da se njegova ponuda „vrlo ozbiljno razmatra“. Rasnerov predlog za Tiktok uključivao bi uvođenje platnih nivoa na platformi. To bi omogućilo kreatorima sadržaja da plaćaju do 12.000 dolara godišnje u zamenu za dodatne pogodnosti.

Pita se i kineska vlada

Tramp je ranije sugerisao da želi da savezna vlada poseduje 50% Tiktoka. Još nije jasno da li će to biti deo konačnog dogovora.

Prema izveštajima, dogovor oko Tiktoka još nije finalizovan. Politiko tvrdi da Orakl „ubrzava pregovore“ s Belom kućom. Zvaničnici kompanije ove nedelje posetiće Kapitol Hil kako bi razgovarali sa zakonodavcima. Govoreći za NBC u petak, Vens je sugerisao da će do 5. aprila verovatno postojati neka vrsta dogovora, ali da nije sigurno da će biti u potpunosti zaključen do tog datuma. Napomenuo je da slični dogovori, „koji su mnogo manji i uključuju znatno manje kapitala, često zahtevaju mesece da se završe“.

„Mislim da će osnovni obrisi dogovora biti vrlo jasni [do 5. aprila]“, rekao je Vens. „Pitanje je da li možemo završiti svu papirologiju“.

Jedno od ključnih otvorenih pitanja ostaje da li će kineska vlada odobriti bilo kakav konačni dogovor o Tiktoku. Ona bi morala da da zeleno svetlo za bilo kakvu prodaju Bajdensovog vlasništva nad Tiktokom. The Information izveštava da Bajtdens vidi Orakl kao svoju preferiranu kompaniju za preuzimanje Tiktoka. Politiko primećuje da još nije jasno kako će Peking reagovati na bilo koji konačni dogovor. Kineska vlada i Bajtdens su dugo bili protiv bilo kakvih pokušaja prodaje Tiktoka. Ali, Kina je u poslednje vreme ublažila svoj stav. Naveli su da bi ovakvi poslovni dogovori „trebalo da budu nezavisna odluka kompanija u skladu s tržišnim principima“.

Alison Durki, novinarka Forbes