Prodaja ajfona u Kini pala je gotovo 20% u prvom kvartalu

Prema izveštaju objavljenom u utorak, Eplova prodaja pametnih telefona u Kini pala je za 19,1% u prvom kvartalu 2024. godine, navodi istraživanje koje je sproveo Counterpoint Research sa sedištem u Hongkongu, prikazujući izazove s kojima se suočava proizvođač ajfon uređaja dok gubi tlo pred lokalnim konkurentima na najvećem tržištu pametnih telefona u svetu.
Prema izveštaju, u prvom kvartalu 2024. godine, ajfon uređaji činili su 15,7% ukupne prodaje pametnih telefona u Kini, što je pad od 19,7% u odnosu na prethodnu godinu.
Kineski Huavei, ključni izazivač Epla na premijum segmentu tržišta, doživeo je veliki oporavak sa skokom prodaje od 69,7% u odnosu na prethodnu godinu u prvom kvartalu — vođen uspešnim lansiranjem svoje serije uređaja Mate 60 sa naprednim čipom sposobnim za 5G mreže.
Iako je Epl ostao nešto ispred Huaveija sa tržišnim udelom od 15,5%, proizvođač ajfon uređaja je pao sa prvog na treće mesto iza kineskih brendova Vivo i bivše Huavei podružnice Honor.
Blumberg je izvestio da je oštar pad Epla u prvom kvartalu njegov najlošiji rezultat na kineskom tržištu pametnih telefona od 2020. godine.
Forbes je kontaktirao Epl radi komentara.
Stariji analitičar za istraživanje u Counterpoint-u, Ivan Lam, izjavio je: „Prodaja Epla bila je umanjena tokom kvartala, jer je povratak Huaveija direktno uticao na Epl na premijum segmentu. Pored toga, zahteva za zamenu Epl uređaja bilo je nešto manje u poređenju sa prethodnim godinama“.
Podaci o prodaji u Kini dolaze samo nedelju dana nakon što je istraživačka firma IDC objavila da su isporuke ajfon uređaja u prvom kvartalu 2024. godine pale za 9,6% u odnosu na prethodnu godinu. Pad u isporukama značio je da je Epl prepustio poziciju najvećeg proizvođača telefona Samsungu — koji je isporučio 60,1 milion telefona u prvom kvartalu u poređenju sa Eplovih 50,1 milion.
Za razliku od ajfon uređaja, ukupne isporuke pametnih telefona u prvom kvartalu porasle su za 7,8% zahvaljujući rastu isporuka kineskih brendova. Iako je šesti u svojoj matičnoj zemlji, kineski Šaomi je isporučio 40,8 miliona telefona širom sveta u prvom kvartalu — treći po redu iza Samsunga i Epla — i prijavio je masivni rast od 33,8%.
Izveštaj dolazi na leđima onoga što je do sada bila loša 2024. godina za Epl, koji je počeo godinu kao najvrednija kompanija na svetu. U februaru je Epl navodno napustio ambiciozan interni napor dug 10 godina za izgradnju autonomnog automobila. Investitori u Eplu takođe su izrazili zabrinutost da bi kompanija mogla zaostajati za rivalima poput Majkrosofta, Gugla i Mete u trci za veštačku inteligenciju.
Prema izveštaju Vol strit žurnala, Epl je održao razgovore sa Guglom o integraciji usluge veštačke inteligencije Gemini u ajfon — što se smatra znakom da su interni napori Epla u oblasti veštačke inteligencije još uvek znatno iza rivala. Kompanija se takođe suočava sa najvećom pravnom i regulatornom pretnjom u poslednjih nekoliko godina nakon što je Ministarstvo pravde i više saveznih država u martu podnelo istorijsku tužbu optužujući kompaniju za kršenje antimonopolskih zakona putem restriktivnih politika koje štete konkurentima i potrošačima.
Cena akcija Epla pala je 10,67% od početka ove godine.
Siladitja Rej, novinar Forbes