Prognoze banaka o recesiji u SAD sve sumornije

Prognoze banaka i njihovih ekonomista upozoravaju da će zemlja verovatno ući u recesiju kako stupaju na snagu carine predsednika Donalda Trampa. To odražava probleme na Volstritu tokom poslednjih pet dana, izazvane ekonomskim politikama koje prete da dovedu do veće inflacije i znatno slabijeg ekonomskog rasta.
Ekonomisti Goldman Saksa povećali su verovatnoću recesije u narednih godinu dana na 45% u pesimističkoj belešci klijentima u nedelju. To je znatno više u odnosu na 20% koliko su procenjivali krajem marta. Uz upozorenje da će, ukoliko Tramp ne popusti, njihova osnovna ekonomska prognoza biti – recesija.
Ekonomisti Džej Pi Morgana, najveće američke banke po imovini i tržišnoj kapitalizaciji, izneli su još mračniju prognozu. Kod njih je verovatnoća recesije 60% u oštroj belešci. Nazvali su Trampove politike „najvećim povećanjem nameta“ od 1968. godine koje će „najviše pogoditi američkog potrošača.“
Sve je više ekonomista koji upozoravaju da Tramp može gurnuti SAD u recesiju koju bi bilo moguće izbeći.
Još moguće izbeći
UCLA Anderson škola menadžmenta objavila je prošlog meseca svoj prvi zvanični „Recession Watch“ (Praćenje recesije) u 73 godine postojanja ekonomskih prognoza. Ekonomista Klement Bor dao je oštru ocenu Trampove ekonomske politike. Napisao je da „Recession Watch služi kao upozorenje aktuelnoj administraciji. Pazite šta želite, jer ako vam se sve želje ostvare, vrlo lako možete postati autor duboke recesije“.
Rast recesije je „potpuno moguće izbeći“ ukoliko se Trampove ključne ekonomske mere, uključujući najstrože carine u gotovo 100 godina i demontaža javnog sektora koju sprovodi Ministarstvo za efikasnost vlade (DOGE) pod rukovodstvom Ilona Maska, „ograniče ili postepeno odbace,“ smatra Bor.
Glavni ekonomista Moody’s Analyticsa Mark Zandi izneo je sličan stav u intervjuu 19. marta za emisiju CNN-a „Early Start with Rahel Solomon“, rekavši da se „čini kao da nas Tramp gura u recesiju“.
Derek Sol, novinar Forbes