Proizvođač ajfona izbegava da zapošljava udate žene u Indiji, tvrdi izveštaj Rojtersa

Tajvanska kompanija Fokskon – glavni proizvođač ajfon uređaja – nije zapošljavao udate žene na poslovima sklapanja u svojoj glavnoj fabrici za ajfone u Indiji, izvestio je Rojters, iako tehnološki gigant želi da značajno poveća proizvodnju u toj zemlji (Fokskon je demantovao optužbe u saopštenju koje je dobio Forbes).
Fokskon ne zapošljava udate žene u glavnoj fabrici zbog većih obaveza koje imaju u odnosu na neudate žene, rekao je Rojtersu bivši zaposleni u HR odeljenju koji je označen kao S. Pol. On je dodao je te tvrdnje potvrdilo 17 zaposlenih u agencijama za zapošljavanje koje je angažovao proizvođač, kao i četvoro sadašnjih i bivših zaposlenih u HR-u.

Zvaničnici Fokskona takve smernice daju agencijama za zapošljavanje, preneo je Rojters, a izvori su naveli trudnoću, često odsustvovanje s posla, porodične obaveze – i tradicionalni nakit koji nose Hindu žene koji bi mogao da ometa proces proizvodnje – kao neke od razloga za isključivanje.
Fabrika ipak zapošljava udate žene tokom perioda kada ima manjak radne snage i perioda povećane proizvodnje, izveštava Rojters, i dve kompanije su priznale probleme sa praksama u zapošljavanju tokom 2022, ali Rojters je sproveo svoju istragu između januara 2023. i maja 2024.
Iz Fokskona su rekli za Forbes da “energično odbijaju optužbe o diskriminaciji pri zapošljavanju na osnovu bračnog statusa, pola, religije ili bilo koje druge forme“, i dodaju da je gotovo 25% žena iz poslednje runde zapošljavanja bilo udato, kao i da su udate žene „dobrodošle da nose tradicionalne metalne ornamente dok rade u našem pogonu“.
Predstavnici Epla nisu odmah odgovorili na zahtev Forbes za komentar.

Eplove i Fokskonove kompanijske politike zabranjuju diskriminaciju zasnovanu na bračnom statusu, ali ta praksa nije zabranjena zakonom u Indiji, navodi Rojters.
Nije prvi put da su prakse Fokskona pri zapošljavanju pod snažnim udarom. Talas samoubistava radnika je registrovan u njihove dve fabrike u Kini tokom 2010. Još jedan Eplov dobavljač, Vistron korporacija, bila je optužena za nefer radne prakse u 2020. u fabrici u južnoj indijskoj državi Karnataka.

Indija je postala ključna tačka za Eplovu proizvodnju, i izveštaj iz decembra ukazao je da tehnološki gigant želi da u naredne dve do tri godine proširi proizvodnju u Indiji i u toj zemlji proizvodi četvrtinu ukupnog broja ajfona godišnje. Fokskon je takođe spreman da se proširi u Indiji i njegova fabrika u Bengaluru bi trebalo da bude otvorena ove godine.
Evropska komisija, izvršni organ Evropske unije, presudila je da su politike Eplove prodavnice aplikacija u suprotnosti sa Zakonom o digitalnim tržištima. Komisija je pokrenula istragu o tim politikama u martu, a finalna odluka biće objavljena 25. marta 2025.
Kejli Glison, novinarka Forbes