Regulatorna tela SAD traže da kompanija Google proda Hrom pretraživač da bi se sprečio monopol

Američka vlada zatražila je u sredu od saveznih pravosudnih organa da naloži kompaniji Google prodaju njegovog veb-pretraživača Hrom (Chrome), kao i da uvede značajne izmene u način na koji funkcioniše pretraga na mobilnom operativnom sistemu Android.
Ovaj zahtev dolazi nekoliko meseci nakon što je sudija presudio da je Google prekršio antimonopolske zakone održavajući nelegalan monopol putem svoje pretraživačke platforme.
U dokumentu od 23 stranice podnetom saveznom sudu u Vašingtonu, Ministarstvo pravde (DOJ) je predstavilo plan za razdvajanje Google-a, zahtevajući prodaju Hrom veb-pretraživača.
Ministarstvo tvrdi da Hrom „ojačava“ Guglovu dominaciju na tržištu.
Predlog uključuje zabranu Guglu da se vrati na tržište veb-pretraživača tokom narednih pet godina.
Ministarstvo pravde navodi da bi prodaja trajno zaustavila Guglovu kontrolu nad ključnim pristupnim tačkama za pretragu.
Ministarstvo pravde navodi da se nije odlučilo za hitan zahtev da Gugl proda Android, priznajući da bi takav potez mogao izazvati „značajne prigovore od strane Gugla ili drugih učesnika na tržištu“.
Umesto toga, predlog se fokusira na uvođenje ograničenja za Android, kako bi se sprečilo favorizovanje Guglovog pretraživača i njegovog oglašivačkog servisa, uz naglasak na potrebu za snažnim nadzorom.
U slučaju da Gugl ne ispuni ove uslove na odgovarajući način, sud bi mogao da naloži prodaju Android platforme.
Osim zahteva za prodaju Hroma i promena u Android platformi, Ministarstvo pravde (DOJ) je predložilo sledeće mere: zabranu ekskluzivnih ugovora, odnosno Google bi bio onemogućen da sklapa ugovore sa kompanijama poput Apple-a kako bi njihov pretraživač bio podrazumevani na uređajima.
Guglov pretraživač ne bi smeo da dobija preferencijalni pristup platformama u njegovom vlasništvu, poput Jutjuba i Geminija.
Google bi morao da deli svoje američke rezultate pretrage i signale za rangiranje sa rivalima u trajanju od 10 godina.
Kompanije bi dobile pristup Guglovom indeksu pretrage uz minimalne troškove.
„Guglovo isključivo ponašanje osigurava ne samo da su rivali uskraćeni za distribuciju, već i da su nezakonito ugroženi u pogledu kvaliteta… Teret se ne deli ravnopravno zbog Guglovog ponašanja, a kvalitet Gugla odražava nepošteno stečenu prednost. Rešenje mora zatvoriti ovaj jaz i oduzeti kompaniji Google ove prednosti“, navodi ministarstvo u podnescima.
U svom blogu, Google je kritikovao predložene mere, nazivajući ih „radikalnim intervencionizmom“ koji bi, prema njihovim rečima, naštetio Amerikancima i globalnom tehnološkom liderstvu SAD-a.
Glavne tvrdnje Gugla su da bi mere ugrozile „bezbednost i privatnost miliona Amerikanaca“. Takođe zahtevale bi otkrivanje Guglovih inovacija i rezultata „nepoznatim stranim i domaćim kompanijama“.
Ograničile bi i sposobnost korisnika da pristupe Gugl pretrazi. Nazvali su mere „nezapamćenim vladinim prekoračenjem“ koje bi naštetilo potrošačima, programerima i malim biznisima u SAD-u.
U avgustu je savezni sudija Amit Mehta proglasio Gugl „monopolistom“ u slučaju koji su protiv kompanije pokrenuli ministarstvo i 11 saveznih država.
Mehta je utvrdio da je Gugl koristio ekskluzivne ugovore za distribuciju i naplaćivao „prekomerne cene“ za reklame povezane s tekstualnim pretragama, što je rezultiralo „nepoštenim konkurentskim ponašanjem“. Saslušanja o predloženim merama počinju u aprilu.
Konačnu odluku sudija Mehta će doneti do septembra.
Siladitija Rej, novinarka Forbes