Šta se događa u Tesli: Profit pada, a Mask hoće veću kontrolu

Vesti Forbes 25. jan 2024. 14:23
featured image

25. jan 2024. 14:23

Tesla je prošle godine zabeležila prvi pad profita još od 2017. pokazuje izveštaj o zaradi u četvrtom kvartalu i čitavoj 2023. Nakon objave izveštaja, vrednost akcija kompanije je pala.

Kompanija je zabeležila zaradu po akciji od 3,12 dolara za 2023. godinu, što je pad od 23 odsto u poređenju s rekordnih 4,07 dolara zabeleženih godinu ranije. EBITDA, odnosno zarada pre kamata, poreza i amortizacije, iznosila je 16,6 milijardi dolara, što je 13 odsto niže u odnosu na 19,2 milijarde dolara u 2022.

Iako te brojke pokazuju slabosti, Tesla je 2023. ostvarila prihode od 96,8 milijardi dolara, što je porast od 19 odsto u odnosu na prošlogodišnji rekord.

Vrednost akcija Tesle pala je za pet odsto odmah po objavi izveštaja, čime se nastavio pad vrednosti od 16 odsto ove godine; cena akcija u sredu popodne bila je najniža od oktobra.

Profit Tesle u poslednjem kvartalu prošle godine pao je za 40% u poređenju s istim periodom 2022. godine. Do pada profita došlo je dok Tesla pokreće seriju snižavanja cena svojih automobila, što je značajno srušilo profitne marže: bruto marža od 17,6% tokom četvrtog kvartala bila je najniža od 2019. i niža za više od 600 baznih bodova u odnosu na godinu ranije.

Kompanija je 2023. godine isporučila 1,8 miliona automobila, a u četvrtom kvartalu rekordnih 484.507. To je neverovatan rast isporuke od 127 odsto tokom poslednjih pet godina, ali sposobnost Tesle da rast prodaje automobila pretvori u rast profita neke investitore je učinila nervoznima.

U poslednjem izveštaju o zaradi Tesla nije dosegla procene analitičara ni o prodaji ni o profitu, prijavivši najslabiji rast prihoda od 2020. godine. Vrednost akcija kompanije je oko 50 odsto niža u odnosu na rekordnu 2021. čak i uz udvostručenje vrednosti prošle godine, što odražava skepsu prema ogromnoj proceni vrednosti kompanije.

Pad akcija kompanije na berzi odvija se u isto vreme sa eskalacijom često kontroverznog ponašanja izvršnog direktora i najvećeg akcionara Ilona Maska, koji je značajnu količinu svog udela prodao 2022. godine kako bi mogao da plati 44 milijarde dolara za društvenu mrežu Tviter. Mask je platformu preimenovao u X i često je koristi za izražavanje svojih kontroverznih političkih stavova, ali prošle nedelje je putem platforme pokušao da stvori pritisak za povećanje njegove kontrole u Tesli.

Mask je u sredu ponovio zahtev za većom kontrolom nad pravom glasa u kompaniji – kako bi omogućio Tesli da se bavi naprednom veštačkom inteligencijom i robotičkom tehnologijom.

Mask je podelio snimak kvartalnog izveštaja o poslovanju Tesle koji je objavljen istog dana, ističući svoju zabrinutost u vezi sa izgradnjom napredne AI tehnologije unutar Tesle bez njegove veće kontrole.

Rekao je: „Novac nije bitan ako moćna tehnologija krene nizbrdo“.

Tokom razgovora o poslovanju, izvršni direktor Tesle je rekao da vidi „put ka stvaranju veštačke inteligencije i robotskog diva zaista ogromnih sposobnosti i moći“ u kompaniji.

Međutim, Mask je izrazio zabrinutost u vezi sa celim poslom ako ima „tako malo uticaja“ na Teslu da ga neka savetodavna firma može isključiti, insistirajući da se ovde ne radi o pitanju kontrole.

Mask je rekao da je kompanija imala problema sa „institucionalnim akcionarskim servisima… zovem ih ISIS, i Glass Lewis“ i aktivistima investitorima koji su se „infiltrirali u te organizacije“ i imaju „čudne ideje“.

Izvršni direktor Tesle je rekao da je otvoren za strukturu akcionara s dvostrukim pravom glasa kako bi postigao cilj da ima kontrolu nad 25% prava glasa Tesle, dodajući da to nije toliko veliko da „ako poludim… ne mogu da me izbace“.

„Ne tražim dodatnu ekonomsku dobit. Samo želim da efikasno upravljam vrlo moćnom tehnologijom“, rekao je Mask tokom razgovora.

On poseduje 13% akcija Tesle, isključujući opcije. Taj udeo raste na 22% kada se dodaju opcije.

Siladitja Rej, novinar Forbes
Derek Saul, novinar Forbes