Tesla je ranjena ili možda ne: Profit niži 40% u odnosu na rekordnu godinu

Tesla je zaključila drugu uzastopnu godinu s padom profita. To je juče objavljeno u izveštaju o zaradi za četvrti kvartal. Proizvođač električnih automobila suočava se sa možda neviđenim izazovima. Izvršni direktor Ilon Mask istovremeno oblikuje administraciju Donalda Trampa dok kompanija teži ostvarivanju potencijalno bilionske prilike u oblasti autonomne vožnje.
Tesla je ostvarila prodaju od 25,7 milijardi dolara u poslednjem kvartalu, uz prilagođenu zaradu po akciji od 0,73 dolara. To je znatno ispod procena analitičara koji su predviđali 27,3 milijarde dolara prihoda i 0,77 dolara zarade po akciji, prema podacima FactSet-a.
Blagi rast prihoda
Ovo je bio još jedan težak finansijski period za Teslu, jer je neto dobit za celu 2024. iznosila 8,4 milijarde dolara. To je pad od 23% u odnosu na 2023. i čak 40% u poređenju sa rekordom iz 2022. godine od 14,1 milijardu dolara. Ipak, ukupan godišnji prihod porastao je 97,7 milijardi dolara, što je 1% više u odnosu na rekord iz 2023.
Tesla očekuje da će se njen osnovni biznis s vozilima „vratiti na put rasta“ u 2025. godini, navedeno je u prezentaciji.
Kompanija je takođe najavila da planira da sledeće godine započne proizvodnju „Cybercab“ vozila bez vozača. Kao i da počne proizvodnju jeftinijih automobila u prvoj polovini 2025.
Reakcija tržišta bila je turbulenta. Cene akcija pale su 5% u post-trgovanju, nakon što su tokom redovnog trgovanja izgubile 2%. Potom su se oporavile i zabeležile rast od 3% do 16:30 po istočnom vremenu. Investitori su balansirali između razočaravajućih finansijskih rezultata i pozitivnih vesti o proizvodnji.

Optimizam
Na konferenciji o zaradi u januaru, Mask je opisao smanjenje profita kao prelazak „između dva velika talasa rasta“. To su analitičari sa Volstrita podržali. Predviđa se da će Tesla ostvariti rast slobodnog novčanog toka za više od 80% u 2025. i dodatni skok od 50% u 2026.
Ranije ovog meseca, Tesla je objavila da je isporučila oko 496.000 vozila u četvrtom kvartalu. Time je ukupna isporuka za 2024. iznosila 1,79 miliona automobila. Reč je o prvom padu u odnosu na prethodnu godinu još od 2016.
Uprkos stagnaciji isporuka i profita, cena akcija Tesle je tokom 2024. i početkom 2025. značajno rasla. Došlo je do skoka većeg od 100% u poslednjih 12 meseci.
Pored entuzijazma oko Teslinih pomaka u veštačkoj inteligenciji, uključujući predstojeće taksije bez vozača i humanoidne robote Optimus, Tesla je profitirala i od pozitivne reakcije investitora na Trampovu pobedu. Akcije su skočile više od 50% od dana izbora.
Efekat uticaja na Trampa
Analitičari smatraju da će Tesla verovatno imati koristi od blažih propisa pod Trampovom administracijom, s obzirom na Maskove bliske odnose s Trampom. Uključujući njegov govor na inauguraciji i donaciju veću od 200 miliona dolara za Trampovu izbornu kampanju. Kontroverzni Mask izazvao je negodovanje javnosti zbog svog desničarskog aktivizma. Posebno zbog gestikulacije na inauguraciji, koju su neki okarakterisali kao nacistički pozdrav.
Treba pratiti da li će na sastanku povodom objavljivanja zarade za četvrti kvartal Mask uspešno odgovoriti na zabrinutost akcionara o potencijalnom sukobu interesa. Na forumu Teslinih akcionara postavljeno je više od 100 pitanja o Masku. Uključujući ona koja se odnose na to koliko njegova uloga u Beloj kući utiče na vreme posvećeno Tesli. I da li je kompanija izgubila prodaju zbog Maskovih stavova.
Mask je i dalje najbogatija osoba na planeti s neto bogatstvom većim od 410 milijardi dolara, prema procenama Forbes. Tesla je najveći izvor njegovog bogatstva, jer njegov 13% vlasnički udeo vredi više od 160 milijardi dolara. Uz dodatnih 9% bonusa koji je još u procesu žalbe. Maskovo bogatstvo dodatno je ojačano udelima u njegovim drugim kompanijama. Tu su startap za generativnu veštačku inteligenciju xAI i svemirska kompanija SpaceX.
Derek Saul, novinar Forbes