U SAD otvoreno samo 12.000 radnih mesta u oktobru, lošije bilo samo tokom pandemije

Tržište rada u SAD-u poraslo je znatno manje od očekivanog u oktobru, prema jutros objavljenom vladinom izveštaju. To je poslednje značajno ažuriranje o stanju američke ekonomije pred Dan izbora.
U SAD je prošlog meseca otvoreno 12.000 radnih mesta, prema proceni Zavoda za statistiku rada o broju novih radnih mesta izvan poljoprivrede.
To je znatno ispod srednjih procena ekonomista od 110.000, prema podacima Dau Džounsa. To je i mnogo niže od prvobitno prijavljenih 254.000 dodatih radnih mesta u septembru.
Oktobar je bio najslabiji mesec za rast broja radnih mesta od decembra 2020.
Stopa nezaposlenosti iznosila je 4,1%. To se poklapa sa prognozama ekonomista o stopi nezaposlenosti od 4,1%, na kojoj je bila i u septembru.
Vlada je revidirala procene za avgust i septembar, smanjujući broj zaposlenih izvan poljoprivrede za 112.000. To ukazuje na slabiju ekspanziju tržišta rada krajem leta nego što je ranije prijavljeno.
Krivci uragani i štrajkovi
Ekonomisti Bank of America identifikovali su nekoliko događaja koji su možda privremeno smanjili veličinu američke radne snage prošlog meseca. Jedan su prekidi u radu uzrokovane ekstremnim vremenskim događajima poput uragana Milton.
Tu su i štrajkovi radnika, kao što je štrajk radnika u fabrici Boinga.
Te nepravilnosti su dovele do smanjenja od najmanje 50.000 radnih mesta prošlog meseca, prema Bank of America. Banka je takođe identifikovala povećanje broja zaposlenih u državnim službama za 25.000 zbog angažovanja izbornih radnika. U petak je vlada navela da su „verovatno procene broja zaposlenih u nekim industrijama bile pogođene uraganima“.
Najčešće citirani izveštaj koji prati stanje tržišta rada, izveštaj o zaposlenima van poljoprivrede, predstavlja kombinaciju mesečnih anketa sa domaćinstvima i poslodavcima. Podložan je čestim revizijama kako pristižu dodatni podaci iz prethodnih meseci.
Stopa nezaposlenosti primetno je porasla u odnosu na prošlogodišnju od 3,8%, što ukazuje na zategnutije uslove sa kojima se suočavaju američki radnici i oni koji traže posao. Ali, stopa nezaposlenosti ostaje unutar normalnog istorijskog opsega. Niža je nego što je ikada bila od 2000. do 2016.
Pozitivno tokom mandata Bajdena
Ovo je poslednji izveštaj pre utorka i izbornih rezultata, a prikazuje stanje tržišta rada pod predsednikom Džoom Bajdenom i potpredsednicom Kamalom Haris. Od decembra 2020. do oktobra, broj zaposlenih van poljoprivrede porastao je sa 142,5 miliona na 159 miliona, što je povećanje od oko 12%.
Stopa nezaposlenosti je pala sa 6,7% na 4,1%, a prosečne zarade po satu porasle su sa 29,9 dolara na 35,46 dolara, što je skok od 18,6%.
Iako su osnovni podaci o tržištu rada izrazito pozitivni, rast zaposlenosti i pad nezaposlenosti delimično odražavaju oporavak od privremenog šoka zbog kovid-19 ograničenja. Rast zarada je zamagljen produženim periodom inflacije, s obzirom na to da je indeks potrošačkih cena porastao za 20,1% od decembra 2020. do ovog septembra.
Derek Saul, novinar Forbes