Usvojene izmene više poreskih zakona i zakona o potvrđivanju zaduženja

Vesti Agencije 14. nov 2024. 16:03
featured image

14. nov 2024. 16:03

Odbor Skupštine Srbije za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava usvojio je danas set predloga izmena i dopuna poreskih zakona i predloga zakona o potvrđivanju sporazuma i ugovora o zaduživanju Srbije za unapređenje železničke infrastrukture.

Među tim predlozima je Predlog izmena i dopuna Zakona o otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom.

Cilj izmena je, kako je rekla državni sekretar u Ministarstvu finansija Slavica Savičić, osnivanje većeg broja tih fondova i privlačenje domaćih i stranih investitora.

Trenutno, prema njenim rečima, investicionim fondovima upravlja pet društava, postoji 27 investicionih fondova, a ukupna imovina društava koja upravljaju fondovima je 1,4 milijarde evra.

„Ulaganje u fondove većeg broja investitora doprinelo bi razvoju industrije fondova kao i privredi. Izmenama zakona uvodi se jedinstven registar založnog prava na investicionim jedinicama koji će voditi Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti“, rekla je Savičić.

Navela je da je izmenjen i Zakon o alternativnim investicionim fondovima. Od početka primene zakona do septembra ove godine postoji devet društava sa dozvolom za upravljanje tim fondovima.

Od osam alternativnih investicionih fondova četiri su otvorena sa javnom ponudom, tri zatvorena sa preduzetničkim kapitalom i privatnom ponudom i jedan zatvoreni za ulaganje u nepokretnosti.

Krajem oktobra ove godine ta društva su upravlja imovinom od 80 miliona evra.

„Obzirom da postoji veliko interesovanje javnosti za osnivanje zatvorenih alternatibnih fondova sa privatnom ponudom, naročito privatnog i preduzetničkog kapaitala izmene zakona su učinjenje kako bi se prilagodilo platežnim mogućnostima investiora“, rekla je Savičić.

Dodala je da predložene izemene predviđaju smanjenje minimalnog iznosa ulaganja poluprofesionalnog investitora u alternativni fond na 5.000 evra.

Smanjuje se i najniži iznos obavezne uplate pojedinačnog investitora sa privatnom ponudom sa 50.000 evra na 10.000 evra.

Takođe, smanjuje se ukupan iznos obavezne uplate pojedinog poluprofesionalnog investitora u alternativni investicioni fond privatnog kapitala sa 250.000 evra na 50.000 evra, a povećava iznos osnovnog kapitala iznad kojeg fond mora imati dvodomno upravljanje.

Beta