Visoka zvaničnica Feda ne očekuje niže kamate ove godine

Visoka članica odbora za kreiranje politika Federalnih rezervi izjavila je juče da ne očekuje pad kamatnih stopa u 2024. godini, što predstavlja još jedan udarac za nade tržišta u stimulativno smanjenje u bliskoj budućnosti, posebno umanjujući optimizam među Bajdenovom administracijom da će kamate ići dole pre novembarskih predsedničkih izbora.
Mišel Bouman, jedna od sedam guvernera Feda i jedna od 12 glasača u Federalnom odboru za otvoreno tržište, ne očekuje niže kamatne stope do „narednih godina“.
Bouman je tokom sesije pitanja i odgovora u londonskom think tank-u Policy Exchange dodala da bi morala da vidi „pogoršanje“ inflacije i tržišta rada kao dokaz „potrebe za bržim“ smanjenjem federalne kamatne stope sa njenog 23-godišnjeg maksimuma od oko 5,4%.
„Spremna sam da povećam“ stope „ukoliko napredak u suzbijanju inflaciji zastane ili čak krene unazad“, upozorila je Bouman, ponavljajući svoju posvećenost dugogodišnjem cilju Feda od 2% inflacije.
Kao jedna od najstrožijih američkih centralnih bankara, Bouman se protivi projekcijama osoblja Feda o jednom smanjenju do kraja 2024. godine i očekivanjima investitora za dva ili više smanjenja kamatnih stopa do kraja godine, prema podacima o trgovanju fjučers ugovorima koje prati CME FedWatch Tool.
Opreznost Boumanove dodatno dovodi u sumnju da će prvo smanjenje kamatnih stopa u SAD-u od 2020. godine doći na jednom od dva preostala sastanka Feda pre izbora. Vreme prvog smanjenja koje će odobriti Fed, koji radi nezavisno od savezne vlade, moglo bi da utiče na javno mišljenje o ekonomiji pod Džoom Bajdenom, koji je ranije ove godine obećao niže stope do kraja 2024.
Više kamatne stope su uglavnom nepopularne, s obzirom na to da poskupljuju sve oblike zaduživanja, od hipoteka do studentskih kredita, ali služe kako bi se obuzdala još nepoželjnija inflacija.
Tržište sa verovatnoćom od oko 66% procenjuje da će do snižavanja doći pre novembra, dok značajan deo poslovnih ljudi očekuje da neće biti smanjenja pre izbora, uključujući Dejvida Rubenstajna, milijardera i bliskog prijatelja predsednika Džoa Bajdena, i Dejvida Solomona, izvršnog direktora Goldman Saksa, dok oni koji pozivaju na letnja smanjenja uključuju ekonomiste Džej Pi Morgan Čejsa i Sitigrupa.
Ne morate dugo da tražite primere opomena šta bi se desilo da dođe do potencijalnog preuranjenog smanjenja stopa (bukvalno). Kanada, čija je centralna banka snizila stope prvi put od 2020. godine ranije ovog meseca, prijavila je u utorak neočekivano povećanje inflacije na 2,9%, znatno iznad ekonomskih prognoza od 2,6%.
Derek Saul, novinar Forbes