Vlasnici Milenijum tima kupili Hotel Jugoslavija

Vesti Forbes Srbija 22. mar 2024. 12:17 > 22. mar 2024. 12:21
featured image

22. mar 2024. 12:17 > 22. mar 2024. 12:21

Hotel Jugoslavija dobio je novog vlasnika. Prodat je danas na licitaciji po početnoj ceni od 3.176.997.271 dinara, odnosno nešto više od 27 miliona evra. Kupac je MV Investment, u vlasništvu Milenijum tima.

MV Investment bila je jedina firma koja se odazvala javnom pozivu, tako da licitacije nije ni bilo. Prihvatili su početnu cenu i kupili hotel za polovinu procenjene vrednosti.

Stečajni dužnik Denjub riversajd, čija je najvrednija imovina Hotel Jugoslavija, prodavao se javnim nadmetanjem kao pravno lice, po početnoj ceni od 3.176.997.271 dinara, odnosno nešto više od 27 miliona evra.

U saopštenju već pobedili

Mora se priznati da je MV Investment došao dosta spremno na zakazanu prodaju – sa gotovim saopštenjem.

Kompanija Milenijum tim pobedila je na javnoj licitaciji za kupovinu pravnog lica Denjub riversajda, koje se nalazilo u stečaju, a u čijem sastavu se nalazi i Hotel Jugoslavija“, prva je rečenica obraćanja odštampanog uoči javnog nadmetanja, ali bez ikakve dileme u njegov ishod.

U akciju preuzimanja Jugoslavije, za koji u saopštenju kažu da je bivši hotel, i njegove lokacije krenuli su pre dve godine. Tada su kupili MV Investment, firmu koja je, kažu, vlasnik prstora u kome se nalazi Grand kazino Beograd. I ne kriju nameru da na ovom delu dunavske obale sazidaju monumentalne kule. U ubeđenju da ta lokacija to „zaslužuje“

„Inicirali smo izmenu plana detaljne regulacije, kako bi mogli da realizujemo izgradnju modernog stambeno-poslovnog kompleksa sa hotelom visoke kategorije na lokaciji koja posle 25 godina to apsolutno zaslužuje“, naveo je Mileniju tim. „Ukupna ulaganja koja planiramo u naredne četiri godine u tom projektu iznose 400 miliona evra“.

A referenca su im više od 2.500 kilometara gasovodne mreže, projekat „Čista Srbija“ u četiri grada u Srbiji, beogradski metro, Nacionalni stadion u Beogradu, Ekspo 2027, ali i posedovanje Vranjske banje.

Bez primedbi

Prodaja Jugoslavije tako je završena za svega tri minuta. Komisija je zaključila da nije bilo primedbi.

„Stečaj je vođen po postupku za privatna pravna lica, jer je hotel privatizovan 2006. godine“, rekao je stečajni upravnik Ivan Čakarević. „Ispunjena je standardna procedura u stečajnom postupku. Srećan sam što se bankrotstvo završilo prodajom, to je po meni najbolja opcija. Nerešeni imovinsko-pravni odnosi će se rešiti na sudu“.

U posedu Denjub riversajda, pored same zgarde hotela, je gradskog građevinskog zemljišta od čak 45.613 kvadrata. Pod objektima je 13.981 kvadrata, dok je površina zemljišta uz objekte 31.632 kvadrata. Svojina je privatna, ali i zajednička sa kupcem – MV Investment.

Forbes Srbija

Ali nisu samo oni zainteresovani za parcelu. Pred Privrednim sudom u Beogradu u toku je parnični postupak po osporenom izlučnom zahtevu Luke Beograd AD. Luka je tužilac koji od Denjub riversajda i MV Investmenta traži deo katastarske parcele 2442/1 KO Zemun.

Imovina u pola cene

Prodaja je privukla i zainteresovanu javnost. Marija Obradović, iz Instituta za noviju istoriju Srbije, smatra da je kupac vrednu imovinu dobio po ne tako velikoj ceni.

„Ideja privatizacije je bila da se razvije Beogradska berza, a ni ova firma, koja je kupila Jugoslaviju, ne nalazi se na berzi“, istakla je Marija Obradović. „Svega 0,34 odsto firmi koje posluju u Srbiji su i na Beogradskoj berzi. Najveći broj firmi ima potpuno netransparentno poslovanje. Javnost je isključena iz procesa. Ogromni jugoslovenski društveni kapital se preliva na male grupe ljudi, na štetu većine građana Srbije. Kada imate samo jednog ponuđača, očito je da je stvar režirana i da je ogromna imovina prodata u pola procenjene vrednosti. Moje iskustvo je i da je ta procenjena vrednost uvek bila za četvrtinu ili polovinu manja od stvarne vrednosti“.

Ovo je drugi put da Jugoslavija menja vlasnika. Privatizovan je 2006. godine, ali kupac, Hipo Alpe Adria Hoteli, nije vratio kredit kojim je hotel i kupio. Dug od oko 31,5 miliona evra otkupila je firma LED pej tek 2021. godine i vrlo brzo je tražila pokretanje stečaja.

LED pej je u vlasništvu Britiš motorsa, iza koga stoji biznismen Ostoja Mijailović, koji je i predsednik Košarkaškog kluba Partizan.

Sam hotel izgleda nikome nije bio dovoljno atraktivan, ali uz eventualno odbrenje da uz njega niknu kule nebu pod oblake, računica se menja. Kompanija MV Investment iz Beograda, ćerka firma Milenijum tima, finansirala je izradu Plana detaljne regulacije za Blok 11 i deo Bloka 10, kojim se predviđa rekonstrukcija Hotela Jugoslavija i gradnja kula uz zgradu hotela, visokih do 155 metara.

Deo imovine je luster-tavanica koja je od prošle godine dobro koje uživa prethodnu zaštitu Muzeja primenjene umetnosti. Tu je i bronzana bista deo fontane Vodeni cvet Aleksandra Zarina. Rešenjem Narodnog muzeja Srbije nedavno joj je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra.

Procedura dalje nalaže da se kupoprodajni ugovor potpisuje u roku od osam dana od dana održavanja javnog nadmetanja, pod uslovom da je depozit koji je obezbeđen garancijom uplaćen na račun stečajnog dužnika.

Proglašeni kupac, navedeno je u javnom pozivu, je dužan da uplati preostali iznos kupoprodajne cene u roku od 15 dana od dana potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Posle prodaje stečajnog dužnika kao pravnog lica, stečajni postupak se u odnosu na stečajnog dužnika obustavlja, a isti se nastavlja prema stečajnoj masi.